Болките в кръста (лумбаго) са често срещан проблем както при мъжете, така и при жените. Тези болки най-често се дължат на умора, но могат да бъдат и признак за редица сериозни болести, като болести на поясните прешлени, пясък и камъни в бъбреците или в жлъчния мехур, женски болести, радикулит и др.
В повечето случаи лумбагото се проявява с тъпи и не много силни болки в областта на кръста, които при движение се усилват. Има обаче и случаи, при които болките са внезапни, силни и при рязко движение сковават болния. Тогава той остава неподвижен, като това може да продължи от няколко часа до няколко дни.
За щастие множеството съвети от народната медицина могат да ни бъдат от полза и в тези случаи. Две от най-добрите средства за лечение на болки в кръста са синапът и чесънът.
Лечебните свойства на синапът се крият в неговите семена, които съдържат до 7% тиогликозида синигрин и около 30% „тлъсто масло”, което е съставено главно от глицериди на еруковата киселина, белтъчини, слузни вещества и др.
В народната медицина синапът се използва най-вече като раздразващо, възбуждащо средство. Синапеното семе предизвиква нахлуване на кръв към болното място, затопля, подобрява кръвообращението и лекува възпалителния процес. Най-често се прилага при лумбаго и бодежи по различни части на тялото, външно под формата на лапи.
Ето коя е най-често използваната рецепта:
Синапено семе се счуква и се смесва с брашно. Добавя се малко оцет и вода, да стане гъста кашица. Получената смес се разстила между сгънато на две парче плат и се налага върху болното място. Лапата се държи около 10-20 мин., до зачервяване на кожата, като болният не трябва да усеща силна болка.
Лапа може да се приготви и от синап, смесен с кисело мляко. Налага се на кръста до отпускане на болката.
Рецепти с чесън при болки в кръста:
Почистват се и се счукват пет глави чесън. Към чесъна се капва по малко олио и се разбива с миксер, докато кашата стане подобна на майонеза. Получената смес се разстила върху парче плат и се налага на кръста, след което се прави превръзка. Пренощува се с компреса, а на сутринта мястото се измива.
Почиства се и се счуква една глава чесън. Смесва се с 2-3 лъжици свинска мас и сместа се разстила върху парче памучен плат. Налага се на болното място за 1-2 часа. Процедурата се прави всяка вечер, в продължение на 10 дни.
Едно бурканче за детска храна се пълни с почистени скилидки чесън. Затваря се хубаво с капачка и се вари 2 часа, до получаване на гъста каша. С получената мазнина се маже болното място, а чесънът се използва за лапа, с която се престоява 2-3 часа.